• Home
  • Świadczenie należne w wyniku doznanej krzywdy

Świadczenie należne w wyniku doznanej krzywdy

Krzywda może przybierać różne formy – od fizycznych obrażeń ciała, przez cierpienie psychiczne, aż po naruszenie dóbr osobistych. W polskim systemie prawnym osoby, które doznały krzywdy, mają prawo ubiegać się o odpowiednie świadczenie. Jest to forma rekompensaty, która ma na celu złagodzenie doznanego cierpienia i przywrócenie poczucia sprawiedliwości.

Dowiedz się, jakie świadczenie należy Ci się w wyniku doznanej krzywdy, jakie są jego podstawy prawne i jak się o nie ubiegać! 

Czym jest świadczenie należne w wyniku doznanej krzywdy?

Świadczenie należne z tytułu doznanej krzywdy, powszechnie znane jako zadośćuczynienie, jest formą rekompensaty pieniężnej przyznawanej osobie, która doznała uszczerbku niemajątkowego. W polskim systemie prawnym pojęcie to jest związane z naprawieniem szkody niemajątkowej, która nie dotyczy bezpośrednio majątku poszkodowanego, lecz jego zdrowia psychicznego, emocjonalnego lub godności osobistej. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpień i przywrócenie poczucia sprawiedliwości osobie poszkodowanej.

Tak rozumiane świadczenie za krzywdę obejmuje rekompensatę za wszelkie negatywne skutki, które dotknęły poszkodowanego w wyniku działania lub zaniechania innej osoby. Żeby mówić o prawie do zadośćuczynienia, działanie lub zaniechanie innej osoby musi prowadzić do naruszenia dóbr osobistych chronionych prawem, a więc zdrowia, godności, prywatności, dobrego imienia czy integralności cielesnej. 

Cel świadczenia należnego za krzywdę

Świadczenie przyznawane z tytułu doznanej krzywdy ma zarówno wymiar kompensacyjny, jak i prewencyjny. Pierwszym i najważniejszym celem tego świadczenia jest złagodzenie cierpień fizycznych, psychicznych i moralnych, których doznała osoba poszkodowana. Zadaniem zadośćuczynienia jest zrekompensowanie tych cierpień poprzez przyznanie odpowiedniej kwoty pieniężnej, która ma pomóc poszkodowanemu w przezwyciężeniu trudności i powrocie do normalnego życia. 

Zadośćuczynienie pełni również funkcję moralnej rekompensaty, mającej na celu przywrócenie poczucia sprawiedliwości osobie poszkodowanej. Często krzywda wiąże się z poczuciem niesprawiedliwości, upokorzenia czy naruszenia godności osobistej. Przyznanie zadośćuczynienia jest wyrazem uznania, że doznane cierpienia były nieuzasadnione i zasługują na rekompensatę. Jednocześnie świadczenie kompensuje straty niemajątkowe, które mogą obejmować utratę zdolności do czerpania radości z życia, pogorszenie relacji rodzinnych i społecznych, a także obniżenie jakości życia.

Kiedy przysługuje świadczenie z tytułu doznanej krzywdy?

Poszkodowani mogą ubiegać się o przedmiotowe świadczenie w różnych sytuacjach. To, kiedy i komu przysługuje prawo do zadośćuczynienia przedstawiliśmy w poniższej tabeli. 

Kiedy? Kto?
Wypadki komunikacyjne Osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, które doznały obrażeń ciała i cierpień psychicznych.
Błędy medyczne Pacjenci, którzy doznali pogorszenia zdrowia lub cierpień psychicznych w wyniku nieprawidłowej diagnozy lub leczenia.
Wypadki rolnicze  Rolnicy, którzy doznali krzywdy na skutek wypadku w gospodarstwie rolnym, a także pracownicy rolni zatrudnieni w gospodarstwach rolnych, którzy doznali krzywdy w wypadkach. Osoby trzecie, które doznały krzywdy na terenie gospodarstwa rolnego. Rodziny zmarłych rolników oraz pracowników rolnych w przypadku śmierci w wyniku wypadku. 
Katastrofy lądowe  Ofiary bezpośrednio poszkodowane w katastrofie. 

Rodziny osób zmarłych w katastrofie lądowej.

Właściciele mienia, które zostało zniszczone lub uszkodzone w wyniku katastrofy.
Pasażerowie podróżujący środkami transportu publicznego, które uległy katastrofie.

Osoby, które doznały obrażeń podczas udzielania pomocy ofiarom katastrofy.

Wypadki w pracy  Pracownicy poszkodowani w wypadku.
Rodzinny pracowników zmarłych w wyniku wypadku przy pracy.Osoby, które doznały obrażeń podczas udzielania pomocy ofiarom wypadku w pracy.


Doznałeś krzywdy? Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci prawo do świadczenia? Nasza Kancelaria Odszkodowawcza wspiera Klientów na każdym etapie tego procesu – od oceny krzywdy, przez jej odpowiednie udokumentowanie, aż po reprezentację procesową.