• Home
  • Śmierć ubezpieczonego

Śmierć ubezpieczonego

Zdarzenia ubezpieczeniowe niosą za sobą różne konsekwencje, w tym także śmierć ubezpieczonego. Śmierć ubezpieczonego jest najpoważniejszym zdarzeniem, jakie może wystąpić w kontekście ubezpieczeń.

Niestety – pod względem praktyk towarzystw ubezpieczeniowych – śmierć niczym nie różni się od uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia. Tu także musimy być przygotowani na odmowę wypłaty świadczenia lub próby znaczącego zaniżenia jego wartości.

Śmierć ubezpieczonego jako zdarzenie ubezpieczeniowe

Śmierć ubezpieczonego jest zdarzeniem, które powoduje uruchomienie zobowiązań ubezpieczyciela wobec uposażonych. Oznacza to, że w chwili zgonu ubezpieczonego, polisa ubezpieczeniowa staje się podstawą do wypłaty odszkodowania lub innych świadczeń finansowych. Ubezpieczyciel, po otrzymaniu niezbędnej dokumentacji potwierdzającej śmierć ubezpieczonego, zobowiązany jest do realizacji warunków umowy.

Oczywiście, o czym wspominaliśmy już we wcześniejszych artykułach, zakres zobowiązań ubezpieczyciela jest zależny do rodzaju zawartej polisy, warunków ubezpieczenia i okoliczności śmierci ubezpieczonego. Jeśli do śmierci ubezpieczonego doszło w okolicznościach, które nie były objęte ochroną lub wręcz były wyłączone z polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w każdym innym przypadku, interpretacja warunków umowy i wyłączeń pozostawia ubezpieczycielowi szerokie pole do manewru, w związku z czym odmowa wypłaty świadczeń nie zawsze jest zasadna.

Jak przebiega realizacja świadczeń?

W idealnym świecie polegalibyśmy na ubezpieczycielu, który jest zobowiązany do:

  • oceny zgłoszenia
    Ubezpieczyciel przeprowadza proces oceny zgłoszenia, który może obejmować weryfikację dokumentów, takich jak akt zgonu, raport medyczny czy raport policyjny w przypadku śmierci w wyniku wypadku.
  • konsultacji z uposażonymi

Ubezpieczyciel kontaktuje się z uposażonymi osobami, aby poinformować ich o przysługujących świadczeniach i procesie ich otrzymania.

  • wypłaty świadczeń
    Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczenia zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania i rodzaj świadczeń (jednorazowe odszkodowanie, renta, pokrycie kosztów pogrzebu) zależą od warunków polisy.

 

Rola najbliższych w tym procesie sprowadzałaby się wówczas do zgłoszenia śmierci i wskazania preferowanej formy odbioru świadczenia. W praktyce, proces ten jest o wiele bardziej wymagający, a rodziny nierzadko są pozostawiane z wyzwaniem interpretowania warunków polisy i drobiazgowego dokumentowania poniesionych w związku ze śmiercią ubezpieczonego kosztów i strat bez żadnej pomocy ze strony ubezpieczyciela.

Śmierć ubezpieczonego: Gdzie szukać pomocy?

Śmierć bliskiej nam osoby wiąże się z odczuwaniem silnych emocji. W takim stanie trudno nam na chłodno ocenić postawę towarzystwa ubezpieczeniowego i zasadność wysokości wypłaconego odszkodowania. Dlatego proces egzekwowania świadczeń wynikających ze śmierci ubezpieczonego warto przekazać w ręce kogoś, kto nie dopuści do nadużyć ze strony ubezpieczyciela. Jako Kancelaria Odszkodowawcza reprezentujemy naszych Klientów w tego typu postępowaniach.