Odszkodowanie

Odszkodowanie to forma świadczenia finansowego mająca na celu zrekompensowanie szkody, jakiej doznała osoba fizyczna. Odszkodowanie może dotyczyć zarówno strat materialnych, jak i niematerialnych, wynikających z działań lub zaniechań innych osób, wypadków czy innych zdarzeń losowych. Przyznanie odszkodowania ma na celu przywrócenie poszkodowanego do sytuacji, w jakiej znajdował się przed wyrządzeniem szkody, bądź zapewnienie mu adekwatnej rekompensaty.

Jakie są rodzaje odszkodowań? Co może podlegać rekompensacie? Jak ubiegać się o odszkodowanie? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Odszkodowanie – Co może podlegać rekompensacie?

W zależności od rodzaju szkody, jaką poniosła osoba poszkodowana, odszkodowanie może przybierać różne formy. Podział na rodzaje odszkodowań jest kluczowy, ponieważ każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia w zakresie ustalania wysokości odszkodowania i procedur jego uzyskania.

Jak już wspomnieliśmy, odszkodowanie może dotyczyć szkód majątkowych, jak i niemajątkowych. Odszkodowanie za szkody majątkowe obejmuje przede wszystkim, acz nie wyłącznie rekompensatę za uszkodzenie lub zniszczenie mienia. Ponadto, w przypadku stwierdzenia uszkodzenia ciała i/lub rozstroju zdrowia odszkodowanie może być wypłacone z tytułu poniesionych przez poszkodowanego kosztów i strat, takich jak:

  1. koszty leczenia szpitalnego,
  2. koszty opieki poza szpitalnej,
  3. koszty urządzeń kompensujących kalectwo lub zmniejszających upośledzenie narządów,
  4. koszty opieki osób trzecich,
  5. koszty odpowiedniego lub lepszego odżywiania,
  6. utracone dochody,
  7. koszty przejazdu osób bliskich do i ze szpitala,
  8. koszty zatrudnienia pomocy do wykonywania określonych prac,
  9. inne koszty (np. koszty zmiany mieszkania, dostosowania mieszkania).

W przypadku śmierci w wyniku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia odszkodowanie może dodatkowo obejmować:

  1. koszty leczenia bezpośrednio poszkodowanego jeśli wystąpiły w okresie do 6 miesięcy przed śmiercią,
  2. koszty pogrzebu bezpośrednio poszkodowanego,
  3. znacznie pogorszenie się sytuacji życiowej najbliższych członków rodziny bezpośrednio poszkodowanego.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Proces ubiegania się o odszkodowanie może wydawać się skomplikowany, ale pomoc doświadczonej Kancelarii Odszkodowawczej takiej jak Adversum zwiększa szanse na uzyskanie należnej rekompensaty. Standardowo pierwszym krokiem w procesie ubiegania się o odszkodowanie jest zgłoszenie szkody odpowiednim instytucjom lub osobom odpowiedzialnym za wypłatę rekompensaty. Już na tym etapie warto korzystać z profesjonalnego wsparcia, ponieważ w ten sposób nie tylko skracamy czas „przepychanek” z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale przede wszystkim ograniczamy ryzyko wystąpienia błędów formalnych w składanym wniosku, jednocześnie zyskując pewność, że właściwy organ otrzymał wszystkie niezbędne dowody uzasadniające zarówno samo roszczenie, jak i jego wysokość.