• Home
  • Jak argumentować wniosek o zadośćuczynienie?

Jak argumentować wniosek o zadośćuczynienie?

Uzyskanie rekompensaty za doznaną krzywdę oraz jej wysokość są zależne od przedstawionej argumentacji. Właściwie uargumentowanie wniosku o zadośćuczynienie i poparcie go odpowiednią dokumentacją dowodową znacząco zwiększa szanse na wypłatę odpowiedniego odszkodowania. 

Przygotowując wniosek o wypłatę zadośćuczynienia należy pamiętać o tym, żeby był oparty na solidnych dowodach, jasno przedstawiał doznaną krzywdę oraz uwzględniał wszystkie istotne okoliczności zdarzenia. Jak skutecznie argumentować wniosek o zadośćuczynienie? Jakie kroki podjąć?

Znaczenie dobrze przygotowanego wniosku

Przygotowanie wniosku o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest kluczowe w procesie dochodzenia sprawiedliwości i uzyskiwania rekompensaty. Dobrze przygotowany wniosek nie tylko pomaga w negocjacjach z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale przede wszystkim zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez sąd. Należy mieć bowiem świadomość, że gros spraw o zadośćuczynienie znajduje swój finał w sądzie. Towarzystwa ubezpieczeniowe konsekwentnie zaniżają wartość należnych rekompensat, lub – co zdarza się równie często – odmawiają wzięcia odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę. 

Jak przygotować wniosek o zadośćuczynienie?

Dobrze przygotowany wniosek musi być kompletny i dokładny, co oznacza, że powinien zawierać wszystkie istotne informacje dotyczące zdarzenia, doznanej krzywdy oraz jej skutków. Dokładny opis zdarzenia, jego okoliczności oraz doznanej krzywdy pomaga w ustaleniu tego, co się wydarzyło i jakie były skutki dla poszkodowanego, podczas gdy wskazanie zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz moralnych skutków zdarzenia pozwala na pełne uwzględnienie krzywdy w procesie odszkodowawczym.

Dobrze przygotowany wniosek powinien być oparty na solidnych podstawach prawnych. Należy w nim przytoczyć odpowiednie przepisy prawa, które stanowią podstawę do dochodzenia zadośćuczynienia, oraz wyjaśnić, w jaki sposób odnoszą się one do konkretnej sytuacji poszkodowanego. Solidne podstawy prawne wniosku:

  • wzmacniają argumentację, 
  • minimalizują ryzyko odrzucenia wniosku z powodów formalnych.

Najczęstsze błędy w argumentowaniu wniosku

Z doświadczenia wiemy, że poszkodowani dość często popełniają błędy, które znacząco obniżają ich szanse na uzyskanie odpowiedniej rekompensaty za doznane krzywdy. Jednym z najpoważniejszych błędów jest niewystarczająca dokumentacja doznanej krzywdy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie Cię w nieskończoność wzywać do uzupełnienia dokumentów. Oszacuje zakres krzywdy na podstawie dokumentów, które sam dostarczysz. Jeśli będą one niewystarczające, Twoje roszczenie może zostać odrzucone. Żeby tego uniknąć skrupulatnie zbieraj wszelkie dokumenty związane z zaistniałą sytuacją i jej skutkami. 

Kolejnym często popełnianym błędem jest nadmierna ogólnikowość w sposobie formułowania wniosku. Tymczasem, zbyt ogólnikowe opisanie doznanej krzywdy może osłabić wniosek. Żeby tego uniknąć każdą krzywdę należy opisać szczegółowo, podając konkretne daty, miejsca, rodzaje obrażeń, dolegliwości i ich wpływ na codzienne życie. Uwzględnij przy tym wszystkie aspekty Twojego życia, które uległy zmianie wskutek zdarzenia, takie jak zdrowie, relacje rodzinne, życie zawodowe i społeczne.

Nie wiesz jak przygotować skuteczny wniosek o wypłatę zadośćuczynienia lub uargumentować krzywdę? Specjaliści z naszej Kancelarii Odszkodowawczej pomogli już setkom osób w podobnej sytuacji. Z przyjemnością pomożemy również Tobie. Zapraszamy do kontaktu!