• Home
  • Czym jest odszkodowanie? Kto może się o nie ubiegać?

Czym jest odszkodowanie? Kto może się o nie ubiegać?

Odszkodowanie to świadczenie, którego bezpośrednim celem jest zapewnienie sprawiedliwości i rekompensaty dla osoby poszkodowanej. Prawo odszkodowawcze wskazuje szereg sytuacji, w których poszkodowany może domagać się odszkodowania za szkody majątkowe lub niemajątkowe.

W przypadku szkód majątkowych, celem odszkodowania jest naprawienie strat majątkowych – to znaczy przywrócenie poszkodowanego do stanu sprzed zdarzenia poprzez pokrycie kosztów naprawy mienia lub rekompensatę za straty finansowe. W przypadku szkód niemajątkowych odszkodowanie ma na celu wynagrodzić poszkodowanemu ból, cierpienie lub inne negatywne konsekwencje psychiczne, których nie da się wycenić wprost.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba fizyczna lub prawna, która doznała szkody wskutek zdarzeń, za które odpowiedzialność ponosi ktoś inny. Dotyczy to szerokiego wachlarza sytuacji, w efekcie czego o odszkodowanie mogą się ubiegać:

  1. ofiary wypadków komunikacyjnych,
  2. osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy,
  3. ofiary błędów medycznych,
  4. osoby, które doznały szkód majątkowych,
  5. osoby, których dobra osobiste zostały naruszone,
  6. bliscy osób, które poniosły śmierć w wyniku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia.

Każda osoba poszkodowana, która poniosła straty z winy innej osoby lub wskutek nieprzewidzianego zdarzenia, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, pod warunkiem, że istnieją odpowiednie dowody na poniesioną szkodę oraz odpowiedzialność sprawcy.

Ofiary wypadków komunikacyjnych

O odszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego mogą ubiegać się:

  1. kierowcy, którzy nie byli sprawcami wypadku, a doznali strat materialnych lub zdrowotnych,
  2. pasażerowie – pasażerowie mają prawo do odszkodowania niezależnie od tego, w którym pojeździe się znajdowali, o ile nie byli winni spowodowania wypadku,
  3. piesi, którzy zostali potrąceni lub poszkodowani w wyniku wypadku drogowego, a którzy w momencie zdarzenia stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego,
  4. rowerzyści i motocykliści, jeśli zostali potrąceni lub w inny sposób poszkodowani przez pojazd mechaniczny,
  5. rodziny osób, które zginęły w wypadkach drogowych.

Ta kwestia wymaga pewnego doprecyzowania. Rodziny osób, które zginęły w wypadkach drogowych, mogą ubiegać się o:

  1. odszkodowanie pokrywające koszty leczenia poszkodowanego jeśli wystąpiły w okresie do 6 miesięcy przed śmiercią,
  2. odszkodowanie pokrywające koszty pogrzebu,
  3. zadośćuczynienie za ból i cierpienie związane z utratą bliskiej osoby,
  4. rentę obligatoryjną jeśli śmierć poszkodowanego skutkuje utratą świadczeń z tytułu ustawowego obowiązku alimentacyjnego ciążącego bezpośrednio na poszkodowanym – wysokość świadczenia jest obliczana stosownie do potrzeb oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego,
  5. rentę fakultatywną jeśli śmierć poszkodowanego wiąże się z utratą przez bliskie osoby dostarczanych im stale i dobrowolnie środków utrzymania – renta jest przyznawana jeśli wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Tak samo, o odszkodowanie mogą się ubiegać rodziny osób, których bliscy zmarli w wyniku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia spowodowanych innymi zdarzeniami. W każdym przypadku, przed wystąpieniem z wnioskiem o odszkodowanie do organu właściwego – ZUS lub towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku – warto nawiązać współpracę z doświadczoną kancelarią odszkodowawczą.