Bezpieczne ferie na stoku: Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na ferie zimowe?
Rozpoczynają się ferie zimowe – okres wyjazdów za granicę i wzmożonego uprawiania sportów. Zwłaszcza w tym roku, zapewne wielu z nas będzie poszukiwać śniegu w zagranicznych kurortach. Przygotowując się do wyjazdu na wymarzone narty lub snowboard warto zadbać nie tylko o nowoczesny sprzęt ale również odpowiednie ubezpieczenie. Sporty zimowe sprawiają wiele radości, ale stanowią również ryzyko dla zdrowia – każdy z nas zna kogoś kto uległ wypadkowi na stoku. Brak przezorności może okazać się problemem zwłaszcza przy wyjeździe zagranicznym.
Wybór ubezpieczenia na ferie zimowe: Kilka kluczowych kwestii do rozważenia
Część biur podróży często oferuje ubezpieczenia zbiorowe, ale zawsze warto poznać ich zakres i wysokość ubezpieczenia i jeśli będzie to konieczne doubezpieczyć się. Nie warto zadowalać się niskimi sumami ubezpieczenia, gdyż w przypadku Następstw Niebezpiecznych Wypadków (NNW) Ubezpieczyciel wypłaca taki procent pełnego ubezpieczenia jaki uszczerbek orzekli lekarze. Przy niskiej kwocie całego ubezpieczenia może to oznaczać symboliczne świadczenie. Warto upewnić się, również że wykupione ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia a także czy odbywa się to bezgotówkowo. Wtedy wszelkie rozliczenia wykonywane są przez ubezpieczyciela a poszkodowany nie płaci żadnych rachunków.
Zakres ochrony: Co powinno obejmować kompleksowe ubezpieczenie na ferie zimowe?
Kompleksowe ubezpieczenie wyjeżdżających na stok powinno obejmować różne aspekty związane z leczeniem za granicą w tym również: wydatki związane z akcją ratowniczą, koszty transportu medycznego związanego z powrotem do kraju, czy koszty przyjazdu i pobyt osób bliskich. Uzupełniając ubezpieczenie prywatne warto przed wyjazdem pobrać w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, na podstawie której przysługuje leczenie w krajach UE i będzie można dochodzić zwrotu kosztów leczenia w publicznych placówkach za granicą.
Kluczowe elementy polisy: Od ubezpieczenia sprzętu do odpowiedzialności cywilnej
Ponadto istotne mogą są wydatki związane z ubezpieczeniem sprzętu sportowego (od zniszczenia i kradzieży). Bardzo ważnym elementem ubezpieczeń jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), jeżeli inna osoba dozna obrażeń wynikających z naszego zaniechania lub winy.
Przy kupowaniu polisy obok wysokości ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, które zwalniają Ubezpieczyciela z pokrycia świadczeń. Warto też pamiętać o tych zasadach w trakcie aktywnego wypoczynku. Pamiętajmy, że na wyjazdy narciarskie powinniśmy kupować polisy dedykowane dla konkretnego rodzaju sportu! Ubezpieczyciel może kwalifikować uprawianą dyscyplinę jako sport ekstremalny, jeżeli nie wykupimy wtedy odpowiedniej polisy możemy nie otrzymać odszkodowania.
Najczęściej do wyłączeń zalicza się: spożycie alkoholu i innych środków odurzających, umyślne działania, wady konstrukcyjne sprzętu i wykorzystanie go niezgodne z przeznaczeniem, wyczynowe uprawianie sportu, choroby przewlekłe. Mogą równie pojawić się zastrzeżenia dotyczące stosowania środków ostrożności np. korzystania z kasków.
Bezpieczeństwo na stoku: Odpowiednie zachowanie w razie wypadku
W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia pamiętajmy o odpowiednim zachowaniu się, podobnie jak w przypadku wypadków samochodowych, czyli zabezpieczeniu terenu zapobiegając kolejnym wypadkom, udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu służb ratowniczych, a w razie winy jednego z uczestników wypadku – wezwaniu również policji. Ta ostatnia spisze protokół co umożliwi dochodzenie odszkodowania od sprawcy (np. z jego OC). Istotne jest równie możliwie szybkie skontaktowanie się z ubezpieczycielem, by dostać wytyczne, jak zachować się zaraz po zaistnieniu zdarzenia. Bez takiego kontaktu ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów leczenia w miejscach, które nie są przez niego akceptowane.
Czasem do zdarzenia dochodzi w wyniku zaniedbań właściciela stoku, który np. źle zabezpieczył lub oznakował trasy. W takim wypadku, prócz odszkodowania od ubezpieczyciela, możemy starać się o odszkodowanie z OC właściciela stoku. Musimy jednak mieć dowody, że do wypadku doszło z jego winy.
Niestety może się zdarzyć, że to my spowodujemy wypadek i to my będziemy musieli pokryć koszty leczenia osoby przez nas poszkodowanej. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić może okazać się spora, zwłaszcza jeśli poszkodowanym będzie cudzoziemiec. „ Jeden z naszych klientów potrącił na stoku obywatela Niemiec. Po kilku miesiącach dotarły dwa roszczenia, jedno na kwotę około 6000 EU z kasy chorych o zwrot kosztów leczenia, drugie od niego o zadośćuczynienie na kwotę 6500 euro. Dlatego na wszelki wypadek warto wykupić na czas wyjazdu ubezpieczenie OC na kwotę nie mniejszą niż 50 tysięcy euro.” – wspomina Jacek Wrzosek, prezes Kancelarii Prawniczo – Brokerskiej Adversum.
Bezpieczne i pogodne ferie na stoku dzięki ubezpieczeniu na ferie zimowe
Zawczasu należy przygotować się również kondycyjnie do takiego wyjazdu i pamiętać o odpowiedniej, każdorazowej rozgrzewce – pozwoli to na uniknięcie wielu problemów. Lepiej wybrać miejsca bezpieczne, oznaczone, polecone przez znajomych. Nie przeceniajmy też naszych możliwości, tak aby jednak nie wykorzystywać naszej narciarskiej polisy. Bezpiecznych i pogodnych ferii.